Generacija Now

Projekt "Kodirana vrata"

Institut za razvoj i inovativnost mladih u suradnji s Hrvatskim Telekomom, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, provodi Internet of Things (IoT) natječaj pod nazivom Generacija NOW. U projektu sudjeluju osnovne i srednje škole, knjižnice, udruge i druge edukacijske ustanove koje rade s djecom i mladima.

Generacija NOW se provodi s ciljem pružanja najmodernijih oblika edukacije mladima kako bi oni, uz pomoć najnovije tehnologije, razvijali svoju kreativnost i inovativnost, Projekt se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Naša škola je sudjelovala ove godine s projektom "Kodirana vrata". Ekipu su sačinjavali učenici Korina Beg (7.b),  Fran Dobrić (7.a) i Dominik Jajčević (6.c).

U našoj kući s kodiranim vratima otvaranje vrata vrši se kombinacijom podražaja raznih senzora umjesto klasične slovno-brojčane lozinke.

Kuća s kodiranim vratima nudi kao rješenje za otključavanje vrata kombinaciju aktivacija više senzora umjesto tradicionalne lozinke. Ovakav oblik lozinke teško je probiti jer treba znati i gdje i kako aktivirati pojedini senzor, a teže je i snimiti postupak unosa lozinke. Ako se tri puta zaredom unese pogrešna lozinka ili unos lozinke potraje predugo oglasi se alarm.

Objekt je opremljen i unutarnjom i vanjskom rasvjetom. Vanjska rasvjeta se uključuje pri niskoj razini svjetlosti pomoću senzora ambijentalnog svjetla.