preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vrijeme

VRIJEME U ZAGREBU

Škola za Afriku

Inicijativa Škole za Afriku prvotna je zamisao Petera Kramera, njemačkog podizetnika i utemeljitelja Hamburškog društva za promicanje demokracije i međunarodnog prava.Osobno je donirao 3,8 milijuna eura te potaknuo brojne pojedince i tvrtke da se pridruže toj plemenitoj inicijativi Početak projekta veže se za godinu 2004.Godine 2008. zajednici od 24 zemlje svijeta pridružuje se i Hrvatska,kako bi pomogli djeci Afrike da se školuju i tako izađi iz začaranog kruga siromaštva. Prve je godine u tom projektu sudjelovala 51 osnovna škola.

Od 2014. godine sva prikupljen sredstva u Hrvatskoj usmjerena su na izgradnju školske infrastrukture i opremanje školskih učionica potrebnim materijalima na području Burkine Faso. Obrazovanje je pravo svakog djeteta koje je većini djeceu Burkini Faso uskraćeno.Za većinu je afričke djece obrazovanje jedini način da se izvuku iz siromaštva.Samo oni koji znaju čitai,pisati i računati mogu se nadati bolje plaćenom poslu kad odrastu.

No školovanje je i mnogo više od pripreme za rad:ima životno važnu ulogu jer pomaže djeci i zaštititi se od bolesti koje haraju siromašnim područjima. Jednostavni i svakodnevni savjeti o higijeni i prevenciji bolesti spašavaju živote i održavaju obitelji na okupu.UNICEF, kada je god to moguće, pomaže i u osiguravanju obroka. Za mnogu je djecu ručak koji dobiju u školi jedini topli obrok u danu.

Bitno je naglasiti da se pomoć ne odnosi isključivo na obrazovanje,već za mnogu djecu škola je mjesto na kojem dobivaju hranu, pitku vodu i zdravstvenu skrb.

Ova humanitarna inicijativa neće pomoći samo brojnoj djeci Afrike, već će pomoći i našoj djeci pri usađivanju bitnih moralnih i životnih vrijednosti.

Tijekom projekta djeca će se educirati o životu u Africi.Imat će prilike upoznati običaje,tešku svakodnevicu i oskudnost u kojoj žive njihovi vršnjaci.Svjesnost o tome da je tek geografski položaj presudan za život kakav živomo,a za koji često ne osjećamo dovoljnu zahvalnost,djelovat će na razvoj zrelosti,odgovornosti i empatije učenika.

 S nadom da ćemo se svi,učenici,roditelji i djelatnici škole sa što većim entuzijazmom posveti projektu od srca Vam zahvaljujemo na spremnosti, da pomognete u stvaranju boljeg i humanijeg svijeta za svu djecu.

Koodinator projekta u našoj školi je mladi profesor geografije Dejan Nemčić.Sam profesor je u sklopu svoje humanutarne udruge za pomoć djeci trećeg svijeta" Možemo zajedno" pokrenuo veliki projekt" Afrika- Možemo zajedno" . Ovaj humanitarni projekt prvenstveno je osmišljen s ciljem unapređenja obrazovanja i poboljšanja zdravstvenih uvjeta u afričkim zemljama. Inspiriran ljubavlju za najstariji kontinent, ali i posebnim interesom za njegovu prošlost,način života i stanovništvo, profesor Dejan Nemčić je u srpnji i kolovozu ove godine posjetio škole u Tanzaniji, Keniji i Zanzibaru. Uz sudjelovanje više od 50 hrvatskih škola, tvrtki i mnogo građana  prikupljao je školski pribor za afričke zemlje, kao i donacije za lijekove protiv malarije. Sudjelovao je u završetku gradnje mnogih škola i opremanju škole školskim priborom i geografskim kartama.

Naša djeca će iz prve ruke saznati više o životu i školovanju u Africi !!!

 

Propisi i dokumenti

   ŠKOLSKI DOKUMENTI

   SJEDNICE

   PLANOVI NABAVE


Natječaji

Anketa (mala)
Sviđa li vam se školsko zvono?






Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji


Brojač posjeta
Ispis statistike od 19. 12. 2009.

Ukupno: 3302654
Ovaj mjesec: 4397
Danas: 51

Korisni linkovi

Dokumenti

Uređenje weba




preskoči na navigaciju