PKoa Recycle man

MOTO projekta: Ponovno upotrijebite, reciklirajte i smanjite otpad za bolju budućnost.

Ciljevi :   1. stvaranje ekološki prihvatljivih navika

2.  podići svijest o gospodarenju otpadom

3.  smanjite otpad

4.  pomaganje djeci da razumiju proces recikliranja

5.  usavršavanje ključnih vještina

6.  doprinijeti njihovom razvoju kao socijalno osjetljivih osoba

.Recycle Man je projekt  o recikliranju. U našem projektu radit ćemo na problemu recikliranja s našim učenicima. Postoje tri vrste kanti za smeće koje se mogu koristiti za recikliranje. Učenici stvaraju kante i obraćaju pozornost na  postupak i potrebu recikliranja. U projektu sudjeluju četiri zemlje: Turska, Rumunjska, Francuska i Hrvatska.

U našoj školi projekt provodi učiteljica Sunčica Ronta s učenicima PB u suradnji sa školskom knjižničarkom Ružicom Rebrović-Habek.

Na početku projekta upoznali smo naše škole partnere. Projekt će se provoditi kroz različite aktivnosti. Učenici i učitelji ispunili su i anketu u kojoj su pokazali koliko znaju o recikliranju i što očekuju od projekta.

S recikliranjem upoznali smo se i kroz slikovnice.

Prva aktivnost  je izrada prijedloga postera i loga.

Učenici su glasali i izabrali logo.

Naša druga aktivnost bila je izrada panoa na kojem ćemo prikazati  zašto reciklirati.

Učenici su izrađivali cvjetove, oblake, ribice i druge motive za naš pano. Naš cilj bio je napraviti prirodu kakvu želimo vidjeti nakon našeg recikliranja.

Započeli smo i s našim pripremama za Božićni sajam i s našim prvim recikliranjem. Tegle od zimnice pretvorili smo u poklone.

Dodatna aktivnost u korelaciji s našim udrugama:

Crtež jelke, koji smo zajedničkim snagama nacrtali, poslali smo projektu Boranka koji se bavi pošumljavanjem opožarenih dijelova Hrvatske te smo tako i mi posadili jedno stablo.
Više o projektu pročitaj na: https://www.boranka.hr/

U prosincu smo napravili i našeg Recycle man. Služili smo se kutijama raznih oblika, rolama od toaletnog papira i starom odjećom.

Napravili smo i puzzle. Naši partneri također su napravili puzzle svojeg Recycle man.

Zaigrajte na poveznicama:

Sljedeća aktivnost bila je izrada papira. Služili smo se bačenim papirom. Usitnili smo papir jer usitnjeni papir prije će upiti vodu i lakše ga se može kasnije izmiješati. Izrezani papir natopili smo s vodom. Dovoljno je da voda samo prekrije papir. Namočeni papir izmiješa se s pomoću štapnog miksera. Može se dodati i malo tempere za boju. Sve smo pretočili u sito. Sita su drveni okviri s metalnom mrežicom. Veličina sita određuje format papira koji će kasnije nastati. Mi smo odabrali da naš papir bude okrugao. Smjesu iz kante najbolje je presuti u veću posudu u koju se može zaroniti sito. Treba pripaziti da je smjesa ravnomjerno nanesena na sito kako bi se izbjegle rupe. Potrebno je pokupiti višak vode s poleđine sita, najbolje s pomoću obične stare spužvice. To će smjesu na situ učiniti konzistentnijom i ubrzat će postupak sušenja. Na kartonu se nalaze deblje, spužvaste krpe koje će s kartonom upiti višak vode. Sito se preokrene na krpu i dobro se utisne rukama preko cijele njegove površine. Zatim se sito pažljivo odvoji. Budući papir trebao bi ostati na krpi. Za sušenje papira dovoljan je jedan dan.

Naše razglednice od recikliranog papira.

U našoj školi svi smo radili i robote od raznih materijala.

Mi smo radili, povodom maskenbala, maske od kartona za jaja.

Obilježili smo i Dan sigurnijeg Interneta (13.2.) kako bi se podsjetili na odgovorno ponašanje na društvenim mrežama i u ovom našem projektu.

U ožujku smo izrađivali cvijeće od kartona.

Povodom Dana planeta Zemlje izrađivali smo teglice za cvijeće od plastičnih boca.

Izrađivali smo i razne modne dodatke (ogrlice, narukvice) od kutija, plastičnih žličica, čepova. A naše uratke i cijeli rad na projektu prikazali smo i na otvorenim danima škole.

« Lipanj 2024 »