Što je eTwinning?

eTwinning je jedna od aktivnosti programa Erasmus+. Namijenjen je međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Portal služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.

Učenici 2.a u produženom boravku u eTwinningu

Dan jabuka 2020.

O PROJEKTU

Projekt „Dan jabuka 2020.“ namjenjen je učenicima od 6 do 11 godina, a provodio se u rujnu i listopadu 2020. i upoznaje učenike s utjecajem jabuke na naše zdravlje. Učenici su kroz projekt upoznali: važnost jabuke u prehrani, koristi od jabuka, vrste jabuka, tekstove s motivom jabuke, jabuke prema obliku, boji i okusu te nove web 2.0 alate za prikazivanje rezultata projekta i izrađivatli likovne radove u raznim tehnikama s motivom jabuke.

Proveli smo različite aktivnosti. Čitali smo priču "Kako je jabuka dobila svoju zvijezdu" i za vrijeme užine u boravku smo ju i pronašli. Na likovnoj radionici smo oslikali jabuke kolažem i stvorili stablo jabuke koje krasi našu učionicu.

Pogledali smo prezentaciju o jabukama i naučili štošta: pripada porodici ruža, još se uvijek uglavnom bere ručno, svježe jabuke plivaju jer jedan njihov dio čini zrak, od jabuka možemo dobiti sok od jabuka, jabučni ocat, od nje možemo napraviti marmeladu, kompot, kolač, može se sušiti u čips…grizenjem i žvakanjem jabuke jačamo zubno mese, jabuke još vole i medvjedi, konji, krave, rakuni, mnogi kukci, a najveća ikad ubrana jabuka težila je više od jednog kilograma. Zatim smo posvetili pjesmu jabuci i svaka je dobila svoju pjesmu činkvinu.

Pročitali smo igrokaz Muke zbog jabuke te vježbali interpretativno čitanje. Durica i Bibi, najdraži strip likovi, dobili su svoju jabuku. Nacrtali smo strip.

Razgovarali smo i objašnjavali poslovice o jabukama: Lijepa jabuka ponekad skriva crva. Jabuka ne pada daleko od stabla. Jabuka na dan drži liječnika daleko od kuće. Rumen kao jabuka. Zdrava kao jabuka.

Na sljedećoj likovnoj radionici nacrtali smo polovice jabuka i napisali što smo novo saznali, a nismo do sada čuli.

I za kraj projekta, skupljali smo recepte za jelo s jabukama. U tome su nam pomogle bake i mame, a mnogi domovi su i zamirisali po cimetu i jabukama dok smo mi prepisivali recepte.

Upoznali smo  utjecaj jabuke na naše zdravlje, koristi od jabuke, vrstama i načinom konzumiranja jabuke i proizvoda od jabuke i time ostvarili ciljeve projekta. Projekt smo ocijenili  s yes

Knjigu naših uradaka možete pogledati na poveznici: https://read.bookcreator.com/ZWATXfhDD-tDCpjlGYGc6QsO0RQcqPTddKJMwcnNjjQ/rWlcgociRy-NJQvs0B6Cpg