Naša mala knjižnica

Projekt je 2018. godine u Hrvatskoj pokrenula nakladnička kuća IBIS grafika, a u njega su uključene knjige autora iz više europskih država (Hrvatska, Slovenija, Estonija, Litva, Italija, Finska…). Osnovni je cilj projekta NMK uz promotivne aktivnosti bolje predstaviti odabrane autore i povećati interes za njihove knjige i čitanje i stvoriti kritičke čitatelje. Projekt je namijenjen učenicima razredne nastave – najbolje za učenike 3. i 4. razreda (7-10 godina), dok je od šk.g. 2019./20. u ponudi i komplet knjiga za učenike 1. i 2. razreda (4 – 7 godina).

U svakoj godini provedbe projekta učenici čitaju po 6 knjiga i rješavaju zadatke u kreativnim knjižnicama koje školi poklanja nakladnik. Knjižice su koncipirane tako da učenici upoznaju pojedinog autora i pretražuju osnovne informacije i zanimljivosti o zemlji iz koje autor dolazi. Ujedno nude niz zanimljivih zadataka za kreativno izražavanje učenika i zabavu. Osim čitanja knjiga i rješavanja zadataka, učenici sudjeluju i natječu se u uređenju čitateljskog kutića, izradi čitateljskog vlakića (svaki učenik dodaje novi vagon na vlakić upisujući autora i naslov knjige koju je pročitao).

Sudionici projekta primaju „Pismo iznenađenja“ nekog od autora čije knjige se čitaju u projektu, a nakladnik organizira i „Posjet iznenađenja“ – posjet autora ili pripovjedača. Vrlo je zanimljiva aktivnost „Razmjena knjižnog junaka“ u kojemu učenici izrađuju lutku lika koji je zadan i razmjenjuju ga s drugim školama koje sudjeluju u projektu – učenici na nekoliko dana nose lutku sa sobom i pišu dnevnik o vremenu u kojemu je lutka provela u njihovu domu. Učenici se natječu i u pisanju literarnih i izradi likovnih radova koji se redovito objavljuju na stranicama Naše male knjižnice.

Ove godine čitamo:

1. Kestutis Kasparavičius: Medvjedovanje

2. Susanna Mattiangeli: HB olovka

3. Asja Olejarczyk, Aleksandra Golebiewska: Jeti u kojega nitko nije vjerovao

4.  Petr Stančik, Galina Miklinova: H2O i tajna vodene misije

5.  Els Heinsalu, Kristi Kangilaski: AHAA!

6. Koraljka Milun, Ana Vujasić: Baton i Roni

Pristup čitanju  ovih knjiga je vrlo poticajan za učenike jer nudi niz zanimljivih aktivnosti koje mogu poslužiti i za informatičko i informacijsko opismenjavanje kroz uporabu različitih digitalnih alata tijekom njegove provedbe.

Projekt se realizira s učenicima 3.b razreda i njihovom učiteljicom Gordanom Kirn.

Prva knjiga, koju smo čitali mjesec dana, bila je  - AHAA!  autorica  Els Heinsalu, Kristi Kangilaski.

Istraživali smo:

Kako se postaje znanstvenik i što znanstvenici rade? Što su otkrili Arhimed, Galileo Galilei, Aristotel, Isaac Newton, Constatin Fahlberg i Alexander Fleming? Kako se razmnožavaju bakterije, što je penicilin i zašto jabuka uvijek pada prema dolje, a nikada prema gore ili ukoso?