MALO DOMAĆINSTVO 2

Projekt je proveden na ESEP (European School Education Platform) platformi za odgojno-obrazovne djelatnike u okviru eTwinninga.

eTwinning je namijenjen međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Portal služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.

​​Projekt uključuje različite aktivnosti za stjecanje životno-praktičnih vještina: razvijanje motoričkih vještina, osposobljavanje učenika za niz korisnih vještina (kuhanje, šivanje, sadnju biljaka, korištenje jednostavnih alata, kućanski poslovi,...) Takvi sadržaji primjereni su i zanimljivi učenicima, potiču interes i aktivno sudjelovanje učenika u procesu učenja, daju konkretno značenje onome što se uči i omogućuju učeniku da to primijeni u stvarnim životnim situacijama.

Učenik uči na različite načine: individualno, suradnički, samostalno, uz pomoć učitelja, kroz praktičan rad i raspravu o novim znanjima u interakciji s drugim učenicima i učiteljem.

U projekt su uključene 2 zemlje: Bosna i Hercegovina i Hrvatska. Namijenjen je učenicima u dobi od 5 do 18 godina, a proveden je u tijekom cijele nastavne godine 2023./2024.

U našoj školi u projektu sudjeluju učenici 2. a i dio 3. a razreda u sklopu produženog boravka i učiteljica Sunčica Ronta.

PROVEDENE AKTIVNOSTI

1. Dekupaž tehnika: izrada svijećnjaka koje su učenici prodavali na humanitarnom božićnom sajmu.

Opis nije dostupan.

2. Izrada ukrasa od tijesta: učenici su mjerili sastojke te mijesili tijesto za ukrase. Kasnije su ga razvaljali, rezali kalupima i pripremali za božićne ukrase.

3. Razredna kuharica: učenici su zajedničkim snagama kreirali razrednu kuharicu s raznovrsnim receptima od jabuka.

4. Održavanje učionice: tijekom cijele nastavne godine, učenici su brižno vodili računa o čistoći učionice (pranje posuđa, čišćenje učionice, odvajanje otpada…). Tako su razvijali odgovornost, ali i samopouzdanje koje je proizlazilo iz čestih pohvala spremačica.

5. Sadnja i briga o cvijeću: učenici su sadili cvijeće te preuzeli odgovornost za njegovo održavanje, čime su razvijali osjećaj za prirodu i okoliš.

6. Oslikavanje tekstila, glačanje i slaganje odjeće: učenici su uz pomoć flomastera za tekstil oslikavali majice s motivima čipke i mačaka, inspirirani Baby Lasagnom. Kasnije su samostalno glačali i slagali majice kako bi ih spremne dočekale za školsku priredbu.

7. Priprema jednostavnih obroka: učenici su izrađivali ukusne sladolede na štapiću koristeći jogurt, voće i kekse. Također su pripremali zdrave smoothieje za popodnevnu užinu i kuhali čaj zimi nakon boravka na otvorenom.

8. Modeliranje glinom: povodom Majčinog dana, učenici su izrađivali privjeske od gline s otiscima svojih prstiju. Srca od gline su, nakon modeliranja, pečena, a posebni darovi za majke bili su spremni.

9. Izrada kuglica za kupanje: povodom Majčinog dana, učenici su samostalno mjerili i koristili sastojke kako bi izradili mirisne kuglice za kupanje za svoje majke.

10. Kultura u blagovaonici: učenici su razvijali kulturu objedovanja i korištenja pribora za jelo te su se okušali u korištenju pribora za jelo drugih kultura, poput štapića za jelo, čime su proširili svoja znanja o različitim običajima.

U sklopu projekta, izradili smo elektroničku knjigu aktivnosti s učenicima Osnovne škole Đakovački Selci i njihovom učiteljicom.

Knjigu možete vidjeti ovdje.

« Lipanj 2024 »