Uz čitanje riječi rastu 3/ Words grow by reading 3
2022./2023.

"Uz čitanje riječi rastu 3" je eTwinning projekt u kojem naša škola sudjeluje već treću godinu zaredom.
Ove školske godine u projekt su uključeni učenici 4. c razreda s učiteljicom Ivanom Pružinec i učenici 3.a i 3. b razreda na produženom boravku s učiteljicom Sanjom Kučić. U projektnim aktivnostima sudjelovat će i školska knjižničarka Ružica Rebrović-Habek.

Cilj projekta je kroz naviku čitanja i promišljanja različitih vrsta književnih dijela utjecati na cjeloživotno obrazovanje učenika, poticati radost čitanja, uvoditi u čitanje, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes učenika za samostalno posuđivanje i čitanje knjiga i time utjecati na izgrađivanje svestrane stvaralačke osobe razvijenih sposobnosti čitanja, izražavanja, doživljavanja i vrednovanja književnih djela, razvijati kulturu provođenja slobodnog vremena.

Svjetski dan pismenosti
Učenici 3.a i 3.b Svjetski su dan pismenosti obilježili razgovorom o pojmu pismenosti i o jezičnim izrazima s kojima se često susrećemo u svakodnevnom govoru. Naučili smo da pismenost obuhvaća puno više od samog čitanja i pisanja, te putem kviza provjerili znamo li značenje izraza npr. "krokodilske suze" ili "kupiti mačka u vreći".

Čitalački kutak kojeg rado posjećujemo

"Mamci za čitanje" (3.a i 3.b)
Snimili smo i mamac za čitanje knjige Čovpas. Noa je odradio odličan posao s predstavljanjem knjige!

Čitamo Ezopove basne (3.a i 3.b)
Uočavamo karakteristike basne kao književne vrste, gledamo kratki animirani film (tri basne), uspoređujemo film s književnim tekstom, vježbamo prepričavanje. Samostalno čitamo basne, odabiremo jednu i čitamo je naglas prijateljima. Uočavamo pouku svake basne.

Čitamo: Hrvatske narodne bajke (3.a i 3.b)
Čitamo i ilustriramo naslovnicu za bajku Mala vila. Odabiremo i samostalno čitamo bajke po izboru.

Svjetski dan čitanja naglas (4.c)

Učenici 4.c razreda sa svojom učiteljicom Ivanom Pružinec i knjižničarkom uključili su se u NACIONALNI PROJEKT ZA POTICANJE ČITANJA - Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige koji se  provodi  već 12 godina. Čitanjem naglas tijekom cijele godine željeli smo poraditi na našoj vještini čitanja i slušanja.  U listopada  smo sudjelovali  u knjižnici na  radionici i u skupinama odabrali jedan naslov između 4 zaboravljene knjige.Najprije smo procijenili privlačnost naslovne stranice, analizirali ilustracije i tekst te svaku ponuđenu knjigu čitali nasumičnim otvaranjem stranice. Svoje  mišljenje i zapažanja zabilježili smo na anketne listiće. Komisija za pregled listića, knjižničarka i naša učiteljica Ivana prebrojavanjem glasova proglasile su knjige Neprijatelj br. 1, Mate Lovraka - pobjednicom u odabiru.

Odabrani naslov čitali smo na satima INE, a dijelove dječjeg romana dramatizirali.   Projekt se provodio tijekom školske godine. Čitali smo knjigu naglas  u razredu ili u knjižnici .  Čitajući i razgovarajući o  knjizi, zaključili smo da je nama i junacima knjige bliska borba za dječja prava. Odlučili smo napraviti PLAKAT i njime predstaviti našu knjigu i naš projekt čitanja na glas.

Projekt su uspješno predstavile učenice Marta Brcković, Petra Vukoja, Mia Parać i Lucija Franković.

Završnica projekta, u kojem je sudjelovalo 37 škola  i 650 učenika iz 8 županija, održala se u kinu Tuškanac, 5.5.2023.

14.2. Dan poklanjanja knjiga (3.a i 3.b)
"Knjiga na dar"
Svog projektnog partnera, učenike prvog i četvrtog razreda PŠ Ivanovci i njihovu učiteljicu Mariju Bulut Lukačević razveselit ćemo knjigom koju je odabrala naša školska knjižničarka. Željeli bismo ih i malo bolje upoznati i saznati nešto o njihovoj školi. Nadamo se da će im se knjiga svidjeti.

Primili smo i mi knjigu na dar. Zahvaljujemo učiteljici Mariji i njezinim učenicima! heart

22.4. Dan hrvatske knjige (3.a i 3.b)
Dan hrvatske knjige povezali smo s Danima medijske pismenosti.

Učenici 3.a i 3. b razreda PB sudjelovali su, sa svojom učiteljicom Sanjom Kučić, 25.4.2023., na radionici u školskoj knjižnici. Na sudjelovanje nas je potaknula knjiga Priče gospodina Interneta spisateljice Lane Roje Miličević i ilustratorice Hane Lukas Midžić. To je zbirka priča o opasnostima i blagodatima Interneta.

Pročitali smo uvodno predstavljanje gospodina Interneta te dvije priče: o tajnoj WhatsApp grupi i izazovima TikToka. Nakon čitanja priča iznosili smo svoja iskustva o doživljajima na Internetu. Školska knjižničarka Ružica Rebrović-Habek dogovorila  je online književni susret sa spisateljicom Lanom Roje Miličević koja nam je dala korisne savjete o sigurnom korištenju Interneta i različitih aplikacija

Rado smo autorici postavili i zanimljiva pitanja na koja smo odmah dobili odgovore.

Na kraju smo i sami imali priliku u skupini porazgovarati kako bismo riješili pojedinu situaciju vezanu za internetsku komunikaciju. Kroz taj smo rad pokazali svoju zrelost u odgovornom pristupanju digitalnim medijima i komunikaciji putem njih.