IGRAM SE I UČIM / I PLAY AND LEARN
(2020./2021.)

O PROJEKTU
Igra je najprirodnija dječja aktivnost, sastavni je dio života svakog pojedinca. Kroz igru djeca najbrže i najlakše uče, igra je izvor sreće, zabave i pomoć u učenju. Igra u nastavi učenike motivira za rad i pomaže im pri usvajanju sadržaja.

Ciljevi projekta su:
- poticati učenike na međusobno upoznavanje i razvijanje prijateljstva i suradnju
- razvijati sposobnosti učenja, komunikacije, istraživačke vještine, razmjenu informacija i virtualnu suradnju
- steći i razviti vještine uporabe IKT
- stjecati nova znanja iz svih predmeta razredne nastave
- poticati suradnju među partnerskim školama
- poticati multidisciplinarnost u nastavi
- poticati i razvijati: kompetencije u jezično-komunikacijskom području, matematičke vještine, suradničko učenje, socijalne vještine, tjelesno-zdravstveno područje, umjetničko područje, primjenu IKT u nastavi, komponente građanskog i ekološkog odgoja i obrazovanja.

Ove školske godine učenici 1.a koji polaze produženi boravak sudjelovat će u eTwinning projektu Igram se i učim.
S učenicima se puno radi na razvijanju grafomotorike i fine motorike, tako da su nam dani ispunjeni rezanjem, ljepljenjem, crtanjem i slikanjem.

Origami

Učenike se upoznaje s tehnikom savijanja papira - origamijem.

Hrvatski jezik

Poslije čitanja lektire Crvenkapica, učenici su obojili i izrezali likove iz bajke. Improvizirali su različite događaje iz priče, likovi su vodili razgovore, monologe, pjevali pjesmice.

Matematika

Učimo putem svih osjetila, tako i dodirom. Oblikovali smo prve brojeve koje smo naučili. Od plastelina smo oblikovali i geometrijska tijela. Imenovali smo ih i uočavali zakrivljene i ravne plohe.

Učenici jako vole slagati različite građevine od kocaka, pa smo to iskoristili kako bismo uvježbali razlikovanje geometrijskih tijela. Slagali su dvorce, gradove, dodavali ljude (pijune), a usput i prebrojavali koliko su upotrijebili kocaka, valjaka, stožaca... Nizali su geometrijske likove.

Crte su posvuda oko nas. Jedan matematički zadatak potaknuo nas je da pobliže proučimo svoje otiske prstiju. Kao mali detektivi napravili smo otiske prstiju i promatrali vrste crta. Zaključili smo da se otisci kod svakog od nas razlikuju, iako nam se na prvi pogled čine istima. Nismo uočili ravne i izlomljene crte, ali zakrivljenih je bio u izobilju! :)

Geometrijski likovi - Bingo
Kako bismo lakše zapamtili geometrijske likove, imenovali ih i razlikovali, zaigrali smo Bingo.

Zbrajanje i oduzimanje
Igra Bomba - potrebni su vam samo drveni štapići (može od sladoleda) ili papirići. Na svaki se štapić (papirić) napiše zadatak zbrajanja ili oduzimanja. Na jedan ili dva štapića napiše se riječ "BUM!". Svi štapići sa zadacima i oni s riječju "BUM!" stave se u čašu tako da su zadaci okrenuti prema dnu čaše. Učenici naizmjence uzimaju štapiće, izračunavaju zadatak i ako je rezultat točan, zadrže štapić. Učenik koji izvuče štapić s riječju BUM! mora vratiti svoje štapiće, igra je završena, a preostali igraći prebrojavaju svoje štapiće. Pobjednik je onaj koji ima u rukama na kraju igre više štapića.

Početno čitanje i pisanje, igre riječima

Na slovo na slovo...Igra je preuzeta od kolegice Sandre Vuk koja ju je osmislila kao društvenu igru na papiru. Mi smo je "preselili" na ploču pa tako sudjeluje cijeli razred.
Razvijanje koncentracije i vježba čitanja. Koja će skupina pročitati više riječi?

Brzo računanje
Brzo i točno računanje potrebno je svakodnevno vježbati. Kako bi vježbanje bilo zanimljivije, možemo koristiti i digitalne igre. U ovoj igri poslužile su nam dvije kockice čiji smo zbroj ili razliku morali što brže izračunati, a rezultat obojiti. Koristili su se i prstići, ali uskoro nam za računanje neće biti potrebni.

Matematičke igre - desetice i jedinice
Brojevi do 20 - brojimo u skupu brojeva do 20, povezujemo količinu i broj, uspoređujemo brojeve do 20, prikazujemo brojeve do 20 na različite načine, objašnjavamo vezu između vrijednosti znamenaka i vrijednosti broja. A sve to uz legiće!

Igramo se trgovine. Vježbamo čitati brojeve do 20, uspoređivati ih, upoznajemo hrvatski novac, brojimo i prebrojavamo, pomalo i zbrajamo i oduzimamo u skupu brojeva do 20.