DANI JABUKA, DANI ZDRAVE HRANE 3

Projekt je proveden na ESEP (European School Education Platform) platformi za odgojno-obrazovne djelatnike u okviru eTwinninga. eTwinning je namijenjen međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog obrazovanja do srednje škole. Portal služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.

Neki od očekivanih rezultata projekta su: unapređenje komunikacijskih vještina učenika na materinskom jeziku; razvoj vještina u znanosti, tehnologiji i digitalnim alatima; razvijanje tolerancije prema različitostima; uključivanje roditelja, baka i djedova u rad; podizanje svijesti učenika o važnosti voća, posebno jabuka; promicanje zdravih prehrambenih navika i drugo.

Autorica projekta “Dani jabuka, dani zdrave hrane 3” je učiteljica Sandra Vuk.

U projekt je uključeno 6 zemalja. Namijenjen je učenicima u dobi od 7 do 10 godina, a proveden je u razdoblju od 16. listopada 2023. do 23. listopada 2023.

U našoj školi u projektu sudjeluju učenici 2. a i dio 3. a razreda u sklopu produženog boravka i učiteljica Sunčica Ronta.

PROVEDENE AKTIVNOSTI

Istraživanje jabuke

Kroz izrađeni plakat istraživali smo dijelove stabla jabuke, dok smo zorno na stvarnim dijelovima jabuke pratili njihov razvoj kroz godišnja doba: pup, cvijet, mali plod jabuke, zreli plod, suha grana.
Ovakav pristup omogućio je učenicima stvaranje holističkog razumijevanja životnog ciklusa jabuke kroz praktično iskustvo te unaprijedio njihovo znanje o prirodi.

Pokus "Kako jabuka reagira na zrak"

Učenici su samostalno izveli pokus kako bi promatrali reakciju odrezane jabuke na zrak, uključujući i pokus s limunovim sokom koji usporava oksidaciju. Za vrijeme izvođenja pokusa zabilježili su zaključke o kojima smo kasnije razgovarali te promatrali oksidiranu jabuku.

Izreke o jabukama

Koristeći se informacijskom i komunikacijskom tehnologijom učenici su istraživali izreke o jabukama te ih predstavili svojim vršnjacima, objašnjavajući značenje izreka.

Pisanje činkvina

Okušali smo se u pisanju činkvina, kratkih pjesničkih oblika, vezanih uz temu jabuka.

Slikanje jabuke akvarelom

Učenici su se likovno izražavali slikajući jabuku akvarelom. Nastali radovi poslužili su kao pozadina na stranicama za recepte.

Recepti s jabukom

Surađujući s roditeljima ili bakama i djedovima, učenici su pronašli i zapisali jedan recept s jabukom. Ispisani recepti složeni su u razrednu kuharicu od jabuka.

Igrokaz

Podijeljeni u grupe izradili smo aplikacije za različite igrokaze o jabukama. Nakon pripreme, grupe su odglumile svoje igrokaze pred razredom.

Uređenje razrednog panoa

Učenici su rado sudjelovali u stvaranju 3D jabuka od kolaž papira. Kada su 3D jabuke bile završene, pažljivo smo ih postavili na jesenski razredni pano.

Projekt "DANI JABUKA, DANI ZDRAVE HRANE 3" pružio je učenicima raznovrsne i interaktivne aktivnosti koje su poticale kreativnost, istraživački duh te razvoj komunikacijskih, jezičnih i umjetničkih vještina.

PRITISNI MIŠEM NA KNJIGU KAKO BI JE PROČITAO!  :)

Knjiga "Pustolovine jedne jabuke" je interaktivna putopisna priča napisana u suradnji triju učiteljica, Zore Leko-Mlivić, Petre Friščić i Sunčice Ronta, za potrebe eTwinning projekta "Dani jabuka, dani zdrave hrane 3".
Jabuka i jež na svojem putovanju obilaze hrvatska mjesta i znamenitosti. Kroz njihove avanture, čitatelji imaju priliku upoznati bogatu kulturnu i prirodnu baštinu Hrvatske te, pritiskom miša na označene dijelove, mogu uživati u virtualnim šetnjama po znamenitostima koje su opisane u knjizi, čime se dodatno obogaćuje iskustvo čitanja i istraživanja.

« Srpanj 2024 »