Prvi direktor Osnovne škole braće Radić
MIŠO BRIGLJEVIĆ
Nastavničko vijeće :
IVAN KOMAR
"Žuta marama" - prometni odgoj
Učenici 1. a razreda s učiteljicom Martom Jurić
Stara škola bila je montažna zgrada sa lošim instalacijama, te se 1986./1987. godinu pristupilo izgradnji nove moderne školske zgrade. Tijekom te godine učenici nižih razreda pohađali su nastavu u školama u naselju Blato i u Cvjetnom naselju, a učenici viših razreda u naselju Trnsko.
U radničkom naselju, nastalom nakon velike poplave Save 1964. godine, škola je godinama uz svoju obrazovnu i odgojnu ulogu bila i glavni nositelj kulturnih i sportskih aktivnosti.
Školska godina 1994./1995.
U školi se osniva Športsko društvo braće Radić sa sekcijama: nogomet, judo i košarka. Društvo je do danas prošireno novim sekcijama - odbojkom i šahom.
Stalni smo učesnici državnih prvenstava kako u sportu tako i u znanju.
Školske godine 1994./95. izašao je prvi broj našeg školskog lista - "Ptića".
Školska godina 1997./1998.
Sudjelujemo na svjetskoj izložbi u Lisabonu - na smotri "Godina mora i oceana - baština za budućnost" i naši učenici osvajaju nagrade.
Školska godina 2003./2004.
Novi ravnatelj škole je prof. likovne kulture Ivan Mustač.
Školska godina 2005./2006.
Proslavili smo naših prvih 40. godina rada.
Školska godina 2006./2007.
Postajemo jaka ekipa u odbojci. Naše djevojke osvajaju 6. mjesto na državnom natjecanju. 2007. i 2010. god. naše odbojkašice su prvakinje Zagreba i četvrte u državi, a 2014. osvajaju drugo mjesto u gradu. 2008. godine u skupini 5. i 6. razreda dječaci su prvaci grada, dok djevojčice osvajaju treće mjesto, a 2012. godine dječaci su treći u Zagrebu.
Školska godina 2007./2008.
Božićni sajam
Božićni sajam humanitarnog karaktera, koji je u međuvremenu postao jednim od zaštitnih znakova naše škole, održan je po prvi puta 14. prosinca 2007.
Tijekom godina novcem prikupljenim prodajom učeničkih radova na sajmu pružena je pomoć djeci onkološkog odela bonice u Klaićevoj, sakupljen je novac za kupnju novih kolica učeniku naše škole, sredstva za učenika koi se nalazio na dugotrajnom liječenju i za sve naše učenike kojima je pomoć bila prijeko potrebna.
Dolaskom novog ravnatelja prof. matematike Darka Štimca, 2008. godine, naša škola kreće u novom pravcu. Radimo u timovima, izrađujemo Web stranicu, počinje emitirati i naš radio "Ptić", sve smo uspješniji na svim područjima, a škola poprima sasvim novi izgled.
7. lipnja 2008. u našoj školi održano je Otvoreno kadetsko i juniorsko prvenstvo Zagreba u ubrzanom šahu. Natjecanje se odvijalo u kategorijama do 11, do 15 i do 19 godina uz sudjelovanje pedesetak mladih šahista iz gotovo svih dijelova Hrvatske.
Otvoreno kadetsko i juniorsko prvenstvo Zagreba održano je nakon toga u našoj školi i slijedeće tri godine - 2009., 2010. i 2011. Neki od igrača koji su nastupali na ovom turniru danas se već ističu izvrsnim rezultatima i u seniorskoj konkurenciji.
Školska godina 2008./2009.
Dobivamo status međunarodne Eko-škole,
u devetoj generaciji Eko-škola u Hrvatskoj.
Eko-ekipa naše škole prvi je put sudjelovala na županijskom eko-kvizu "Lijepa naša" koji se održavao u OŠ Rudeš i osvojila PRVO MJESTO! Goran Petrak, Hrvoje Hedžet, Martina Maruna i Mateo Štajcer predstavljali su našu školu na Državnom natjecanju koje se održavalo od 12. do 14. ožujka 2009. u Segetu Donjem (Trogir).
Memorijalni turnir "Željko Matić"
U okviru proslave Dana škole tradicionalni sportski dan od 2009. godine prerastao je u Memorijalni tunir Željka Matića u spomen na našeg omiljenog, prerano preminulog profesora matematike. Prvi Memorijalni turnir održan je 29. svibnja 2009. godine.
Od tada se svake godine na taj dan održavaju završna školska natjecanja u nogometu, odbojci na pijesku, badmintonu, stolnom tenisu, šahu, štafetnim igrama i drugim sportskim disciplinama.
Školska godina 2009./2010.
23. rujna 2009. u našoj školi održan je Studijski posjet predstavnika državnih institucija i nevladinih organizacija iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, Udruzi Lijepa naša i OŠ braće Radić, Zagreb.Predstavnici Udruge Lijepa naša izabrali su našu školu kao primjer dobro organizirane Eko-škole u urbaniziranom prostoru, koja realizira programske korake uključivanjem svih učenika i djelatnika škole.
Naša škola postala je članicom međunarodnog "Projekta Šafran" (The Crocus Project)koji je namijenjen učenicima od 11 – 18 godina, u kojeg se uključuju škole diljem svijeta i kojih je svake godine sve više i više. Projekt je trajao cijelu godinu, a učenici su se upoznavali s temom Holokausta i opasnostima diskriminacije.
Školska godina 2010./2011.
Nakon dugogodišnjeg rada u neprikladnim prostorima, početkom listopada 2010. preuređene su i reprezenativno opremljene dvije prostorije za potrebe zbornice i knjižnice. Zbornica je iz male tavanske prostorije preseljena u lijepo uređen bivši prostor knjižnice, a knjižnica u potpuno renoviranu prostoriju u blizini porte.
Državno natjecanje Ekološki kviz "Lijepa naša" održano je od 20. do 22. ožujka u Primoštenu. Naša eko-ekipa odlično je predstavila našu školu i županiju.
Na Županijskom natjecanju iz povijesti učenik 7.c razreda, LUKA RUKAVINA osvojio je 1. mjesto. Luka je postigao izvrsno 6. mjesto na Državnom natjecanju iz povijesti.
13. svibnja 2011. na svečanosti u organizaciji Udruge "Lijepa naša", našoj školi je dodijeljen certifikat kojim se potvrđuje prvo obnavljanje statusa Međunarodne eko-škole.
Školska godina 2011./2012.
16. travnja u OŠ Šime Budinića, Zadar na Državnom natjecanju
Ekološki kviz "Lijepa naša" naša ekipa:
Laura Busak (5.b)
Mateja Iveta (6.a)
Laura Karačić (7.b)
Goran Petrak (8.c)
osvojila je 5. mjesto i pohvalu za najbolju prezentaciju eko-projekta.
Naša učenica BARBARA BILANDŽIJA zauzela je odlično 5. mjesto na Državnom natjecanju iz biologije održanom od 7. do 10. svibnja u OŠ Vladimira Nazora u Vrsaru.
Učenik naše škole, GORAN PETRAK na Županijskom natjecanju iz kemije osvojio je treće mjesto i upućen je na Državno natjecanje. Plasmanom među 16 najboljih mladih kemičara na državnom natjecanju ostvario je lijep uspjeh.
U Starogradskoj vijećnici okupilo se, 22.05.2012. na Državnoj smotri projekata- ljudska prava i građanski odgoj, više stotina učenika, od predškolske dobi do srednje škole, i njihovih nastavnika i mentora iz cijele Hrvatske koji su predstavili ukupno 69 najboljih projekata. Projekt naše škole "Tko pjeva, zlo ne misli" uspješno su predstavile i obranile pred tročlanim povjerenstvom učenice Rhea Lepej-Špoljarić,, Dragica Lukenda, Anamarija Zebić i Nina Skočak.
Školska godina 2012./2013.
Pobjednice natječaja Eko-paket, kojeg zajedno provode tvrtka Tetra Pak i udruga Lijepa naša, u starosnoj skupini 5. - 8. razred osnovne škole i srednjoškolci su naše učenice Jurja Dragičević, Matea Keča, Gabrijela Miklenić, Ana Rebrović i Antonija Skok sa svojom mentoricom Anom Koncul, prof. likovne kulture.
Natječajem se birao najkreativniji rad izrađen od Tetra Pak ambalaže i najzanimljivije ideje vezane uz osmišljavanje dodatnih aktivnosti u promoviranju ekoloških poruka. Naša škola odnijela je pobjedu ekološkom skulpturom "Stolica".
Osnovna škola braće Radić dobitnik medalje Grada Zagreba
Našoj školi je u petak 21. lipnja 2013. godine u palači Dverce na Gornjem Gradu uručena Medalja Grad Zagreba za izniman doprinos na području odgoja i obrazovanja. U ime naše škole Medalju je u primio naš ravnatelj prof. Darko Štimac.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uručio je Plakete i Medalje Grada Zagreba pojedincima i institucijama koje su postigle značajne rezultate i dale izniman doprinos na različitim područjima djelovanja.
Školska godina 2013./2014.
E-dnevnik
Od početka školske godine 2013./2014. klasični "papirnati" školski dnevnici i imenici zavijek su napustili našu školu, a zamijenio ih je digitalni e-dnevnik. Osim što je time učiteljima olakšan rad, sada i učenici i roditelji u svakom trenutku imaju uvid u ocjene i postignuća učenika na nastavi.
Osim "papiratim" dnevnicima ove je školske godine odzvonilo i "papirnatom" školskom listu. Školski list Ptić od 34. broja (1. polugodište školske godine 2013./14) izlazi u digitalnom izdanju. List se objavljuje na školskim web stranicama u pdf formatu i svi zainteresirani mogu ga čitati ili preuzeti u digitalnom obliku.
Naša učenica Mateja Iveta razveselila nas je osvajanjem drugog mjesta na Županijskom natjecanju iz matematike, te zatim 13. mjesta na Državnom natjecanju održanom od 2. do 4. travnja u Šibeniku.
Školska godina 2014./2015.
Naša nogometna ekipa osvojila je 2. mjesto u konkurenciji osnovnih škola grada Zagreba.
Učenica 8.b razreda Laura Busak, nakon osvojenog trećeg mjesta na Županijskom natjecanju iz biologije, zauzela je odlično 8. mjesto na Državnom natjecanju iz biologije koje se održalo od 23. do 26. travnja 2015.g. u Gimnaziji Vladimira Nazora u Zadru.
Školska godina 2015./2016.
U okviru proslave Dana škole obilježena je pedeseta obljetnica početka rada škole. Proslava je započela već uobičajenim Danom otvorenih vrata - vremenom kada roditelji i učenici mogu obići sve učionice kako bi se pobliže upoznali s radom učenika i učitelja. Nakon toga je u dvorani održana priredba puna plesnih i glazbenih točaka sadašnjih i bivših učenika: na priredbi su uručena priznanja istaknutim učenicima za njihova dostignuća. Svečanost je začinjena slavljeničkom tortom i puštanjem balona.
Školska godina 2016./2017.
I ove školske godine u našoj su školi obilježeni važni datumi iz naše povijesti i provedeni tradicionalni projekti na Dan kruha i plodova zemlje, Dan planeta Zemlje i Dan škole, te Božićni sajam, a prvi puta je projektom popraćen i Svjetski dan šuma.
Posebna je pažnja posvećena Danu sjećanja na žrtvu Vukovara. Povodom 25. obljetnice pada grada prigodnom radio-emisijom i paljenjem lampiona učenici su odali počast žrtvi Vukovara i prisjetili se teških stradanja i patnji njegovih stanovnika.
Školska godina 2017./2018.
Ovu školsku godinu obilježilo je sve intenzivnije povezivanje naših učenika sa svojim vršnjacima u svijetu. Održane su dva međunarodna Skype sastanka.
U prvom polugodištu su učenici 8.b i 8.a razreda, sa profesoricom Mirnom Šoštarić i knjižničarkom Ružicom Rebrović Habek povodom Međunarodnog dana školskih knjižnica 23. i 25. listopada razgovarali sa učenicima iz grada Pombala u Portugalu. Predstavljali su našu zemlju, grad, školu, kulturu, sport i glazbu.
Potkraj školske godine 22. svibnja 2018. učenici 7.b razreda su sa profesoricom Vlatkom Orlović i Vanjom Milošević sudjelovali u Skype projektu s učenicima "Mount Litera Zee School Ludhiana" iz Indije. Povodom održavanja Međunarodnog filmskog festivala u tom gradu, kao temu razgovora izabrali su knjige po kojima su snimljeni filmovi.
Ove školske godine smo se prvi puta uključili u međunardoni projekt u sklopu Erasmus +.
Erasmus+ najveći je program Europske unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te obuhvaća razdoblje od 2014. do 2020. godine. Cilj programa Erasmus+ je poboljšanje kvalitete odgoja, poučavanja i učenja od predškolske do srednjoškolske razine obrazovanja u školama i vrtićima diljem Europe.
Projekt pod nazivom Heritage;A journey from our present to our past… bavi se proučavanjem kulturne baštine zemalja partnera. Projekt traje 2 godine od 2018. do 2020. Zemlje partneri koji sudjeluju u projektu su Italija (Martina Franca), Španjolska (Madrid), Poljska (Gdansk) i Grčka (Kalamari).
Tema našeg projekta je park Zrinjevac sa naglaskom na Glazbeni paviljon u kojem proučavamo prošlost, sadašnjost i budućnost naše kulturne baštine.
Pri odabiru loga projekta od svih zemalja pobijedio je naš logo i postao službeni logo projekta.
Učenici koji su se dobrovljno ukjlučili u projekt željni znanja i naravno putovanja te upoznavanja drugih kultura.
Prvo putovanje Erasmus + (Italija)
Naša prva mobilnost je bila u Italiji, u malom gradiću na jugu Italije Martini Franci. Mobilnost je trajala od 16. 3. – 22.3 2019. Italija je nositelj projekta pa su se tamo sastali svi koordinatori i ravnatelji. Cilj ove mobilnosti je bila dogovoriti organizacije mobilnosti učenika i učitelja u druge zemlje sudionice.
U sklopu projekta imali smo i stručno usavršavanje. Stekli smo nova saznanja o primjeni CLIL tehnologije u nastavi.
Posjetili smo puno povijesnih spomenika Martine France i razgledali gradove Alberobello, Monopoli i Materu.
Projekt ima svrhu upoznavanja novih kultura i razmjenu iskustava sa ostalim učiteljima drugih zemalja.
Mobilnost – Španjolska (5.5. – 10.5.2019.)
Na mobilnost u Španjolsku, u grad Madrid putovale su učiteljice sudionice projekta Vesna Čudina i Violeta Vučković i četvero učenika članova Erasmus tima škole: Martina Klarić – 7.c, Matea Toljan – 7.c, Petar Pfeifer – 6.b i Lovro Raguž – 5.b. Učiteljice su bile smještene u Hotelu Rafael, dok su učenici bili u obiteljima učenika iz Španjolske škole Antonio Machado. Na mobilnosti su sudjelovale sve zemlje sudionice projekta, Španjolska kao domaćin te Grčka, Poljska i Italija. Cilj ove mobilnosti bio je poboljšanje kvalitete odgoja i obrazovanja te razvijanje profesionalnih vještina i suradnja s partnerima u Europi.
Školska godina 2019./2020.
Ove školske godine ukljuičili smo se u još jedan međunarodni projekt Erasmus +.
Projekt pod službenim nazivom 4 LIFE (Literacy, Inclusion, Fun, Edutainment) bavi se razvijanjem kognitvinh vještina, posebno u razumiejvanju teksta, pisanju i čitanju. Projekt traje dvije godine u razdoblju od rujna 2019. - rujna 2021.
Zemlje sa kojima razmjenjujemo iskustva i puno radimo na razvijanju kognitivnih vještina i čitanju su Italija (Cinisi), Turska (Darica), Španjolska (Torrent), Grčka (Volos) i Sjeverna Irska (Armagh) .
U sklopu tog projekta napravili smo video uradak u kojem smo oživili lutke koje smo sami izradili i ispričali na naš način legendu o postanku grada Zagreba. Sa tim uratkom smo obišli sve zemlje partnere. Ovo su naše lutke glavni likovi predstave.
U sklopu tog projekta smo posjetili Daricu koja se nalazi u gradu Istanbulu.
Mobilnost – Darica - Istanbul (Turska) (1.12.2019. – 7.12.2019.)
Na mobilnost u Daricu - Istanbul (Turska), putovali su koordinatorica projekta Ulita Pocedić i kolegica sudionica projekta Vesna Čudina. Mobilnost je organizirana od strane koordinatorice projekta iz Španjolske Parschive Florice Irod. Na mobilnosti su sudjelovali svi koordinatori zemalja sudionica projekta Grčka, Turska, Sjeverna Irska i Italija. Cilj ove mobilnosti bio je dogovor za daljnji rad i organizaciju svih mobilnosti u kojima nisu uključeni direktno učenici, nego neposredno svojim radom i aktivnostima.
Te iste godine u sklopu prvog projekta Heritage;A journey from our present to our past… naši učitelji i učenici su otputovali u Grčku na mobilnost.
Mobilnost – Grčka (25.11.2019. – 29.11.2019.)
Na mobilnost u Grčku, u grad Thessaloniki (Solun) putovale su učiteljice sudionice projekta Biserka Stančin - Lukić, Jasna Jegić i Ivana Pružinec te četvero učenika članova Erasmus tima škole: Sara Marjan – 7.b, Lucija Brkić – 7.a, Melani Lukenda – 7.a i Viktor Crnojević – 6.b. Na mobilnosti su sudjelovale sve zemlje sudionice projekta Grčka kao domaćin te Španjolska, Poljska i Italija. Cilj ove mobilnosti bio je upoznavanje grčkog školskog sustava te razvijanje profesionalnih vještina i suradnje s partnerima Europe.
Nažalost 2020. godine sve je stalo jer je cijeli svijet pogodila nepoznata bolest pod nazivom COVID 19. Nitko nije znao ništa o toj bolesti, počela se brzo širiti, ljudi pogotovo starija populacija počela je umirati pa smo morali sve zatvoriti, čak i škole te proglasili pandemiju. Svi učenici su od ožujka do svibnja 2020. bili na nastavi online, što znači da su nam računala postala najvažnija stvar na svijetu.
Školska godina 2020./2021.
Ova godina počela je znaku pandemije. Imali smo sreću pa smo većinu školske godine ipak proveli u školi ali pod posebnim okolnostima. Maske, dezinfekcijska sredtva i pridržavanja mjera udaljenosti od metra obilježili su cijelu godinu.
Ali nismo se predali nastavili smo i dalje sa svojim aktivnostima, naravno na drugačiji način, riječ online nam je postala svakodnevnica.
I ove godine smo se ukjlučili u još dva međunarodna projekta Erasmus +.
Jedan od njih bavi se ekologijom i njegov službeni naziv je Green Hearts.
Projekt ima za cilj potaknuti škole da pomognu tinejdžerima u proučavanju ciljeva održivog razvoja, okoliša učenika, lokalne reciklaže, navika i razmjenjivanje znanja stečenog s drugima putem komunikacije i novih tehnologija. Pomoći će nam boriti se protiv ravnodušnosti i pasivnosti u pogledu okoliša. Projekt je usklađen s UN održivim razvojem. Projekt trjae dvije godine, a zemlje partneri su Poljska, Češka, Slovačka i Cipar. Sve aktivnosti radimo online i uspijevamo i na taj način prenijeti učenicima ciljeve projekta.
Drugi međunarodni projekt Erasmus + zove se I.D.E.A.S.
U ovom projekt učenici uče primjenjivati humano usmjerene dizajnerske pristupe i rješavati stvarne probleme.
Projekt ima za cilj povećati kreativni aspekt učenja kroz praktične aktivnosti usredotočene na primjenu znanja, a ne na pamćenje. Učenici će raditi u timovima te zajedničkim radom davati rješenja za velike i male probleme. Poticanje procesa razmišljanja o dizajnu znači naglašavanje naših ljudskih talenata i sposobnosti. Nastava je usmjerena na alate i postupke koji pokazuju kako se dizajnerske prakse mogu koristiti za cjelovitije obrazovanje, operativni utjecaj i na stvarnu primjenu vještina. Zemlje koje sudjeluju u projektu su Švedska, Italija, Malta, Latvija i Turska.
ŠKOLSKI DOKUMENTI
SJEDNICE
PLANOVI NABAVE
« Ožujak 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Tisak |
Školski život |
Zagreb |
CARNet sadržaji |
• Učilica |
• Učilica - upute |
• Webmail |
• Webmail - upute |
• Portal za škole |
• Portal ucitelji.hr |
• Portal za učenje na ... |
• Portal za učenje na ... |
• Online encikopedija |
• eLektire |
Sigurnost na Internetu |
• Sigurnost na Internetu |
• Obiteljska sigurnost |
• Postavljanje roditel... |
• Sigurnost - nastavnici |
• Sigurnost - roditelji |
• Sigurnost - učenici |