ePIRLS 2021.

Naša je Škola izabrana od mnogih škola diljem svijeta u kojoj će se ove godine provesti Međunarodno istraživanje razvoja čitalačke pismenosti.

U suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje provest ćemo istraživanje u odjelima 5.a i 5.b razreda.Učenici se za ovo istraživanje ne trebaju dodatno priporemati,istraživanje se ne oscjenjuje te ne utječe na druge ocjene.Također ,učenici će imati dovoljno vremena za odgovaranje  na pitanja jer je projektom predviđeno 3 školska sata za popunjavanje upitnika te rješavanje zadataka.

PIRLS je međunarodno istraživanje razvoja čitalačke pismenosti u materinskom jeziku(Progress in International Reading Literacy Study) Međunarodnog udruženja za vrednovanje obrazovnih postignuća IEA(International Association for the Evalution of Educational Achievement.) koje se od 2001. godine provodi u petogodišnjim ciklusima na uzorku učenika osnovne škole. Osnovna svrha istraživanja je na temelju analiza prikupljenih podataka unaprijediti čitalačke kompetencije poboljšavajući poučavanje i učenje čitanja.

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja nositelj je istraživanja u Republici Hrvatskoj koja 2021. po drugi put sudjeluje u glavnom e istraživanju i dobiva priliku usporediti  postignuća učenika s onima iz 2011. godine te  utrvditi desetogodišnje trendove na razini nacionalnog obrazovnog sustava iu međunarodnom kontekstu.

Istraživanje PIRLS pruža mogućnost zemljama sudionicima da na temelju prikuoljernih podataka unaprijede čitalačke kompetencije: Prikupljrni podaci i informacije iz upitnika koriste se kako bi se:

-pratili trendovi postignuća učenika na razini obrazovog sustava i u međenarodnome kontekstu

-pratili utjecaj novih ili revidiranih obrazovnih politika

-prepoznali  nedostatci obrazovnih sustava i potaknula kurikularna reforma

-poboljšalo poučavanje i učenje čitanja na temelju analiza i podataka

-provela sadržajno povezana istraživanja, poput istraživanja stavova o jednakosti ili ispitivanja učenika u dodatnim razredima.

-prikupili opširni kontekstualni podatci o obiteljskom i školskome ozračju.

objavio: Sanja Smiljanić   datum: 4. 11. 2021.

« Svibanj 2024 »