Svjetski dan čitanja naglas

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se 3. veljače, a pokrenula ga je 2010. godine svjetska organizacija LitWorld kao izraz prava na pismenost za sve ljude kao jednog od osnovnih ljudskih prava. Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija maštu i utječe na uspješan razvoj djeteta. Metoda čitanja naglas ključna je za razvijanje čitateljskih navika od rane dobi i za kasniji uspjeh u školi te općenito uspjeh u stjecanju znanja i vještina.

Stoga vas pozivamo da što više čitate djeci naglas  gdje god i kad god stignete.

Kako smo obilježili ovaj datum saznajte pod opširnije.

I u našoj školi obilježili smo ovaj dan čitanjem naglas. Knjižničarka je u 3. i 4. razredima pročitala nekoliko bajki iz knjige Zašto (ne) volim bajke 2, Eme i Zorana Pongrašića.  Učenici 4. b razreda i sami su čitali naglas nekoliko priča iz zbirke Ja magarac, Zvonimira Baloga, nakon čega smo razgovarali o važnosti čitanja.

Pozivamo vas da što više čitate  naglas  gdje god i kad god stignete.

Čitanje naglas:

• omogućuje djeci maštanje o ljudima, mjestima, vremenima i događajima koje nisu upoznali ili doživjeli

• pomaže razvoju kognitivnih sposobnosti te proširuje dječji vokabular i njihovo opće znanje

• stvara vezu između djeteta i odraslog koji mu čita te im  osigurava zajedničku zabavu

• omogućuje djeci upoznavanje s književnim jezikom koji se znatno razlikuje od svakodnevnog govora

• stavlja knjige u središte pažnje te ih od najranije dobi uči vrijednosti čitanja

Odvojite vrijeme i pročitajte djetetu slikovnicu ili knjigu! Time ćete mu pokazati koliko je čitanje važno i kako ga u trenu možete povesti u prelijepi svijet mašte.

Nekoliko savjeta  uz koje će čitanje postati prava mala avantura:

• oponašajte glasove

• mijenjajte intonaciju

• koristite glazbene instrumente

• koristite onomatopeju

Učenici 1. a obilježili su Dan čitanja naglas čitanjem priče Snjegović Snješko na čaju kod vještice Klotilde, Želimira Hercigonje.

Nakon čitanja, učenici su se okušali i kao glumci: improvizirali su na zadanu temu situacija iz priče. Tako su se našli u prilici da glume Snješka koji će odbiti vještičin poziv na čaj ili poput vještice Klotilde pokušati svim silama nagovoriti Snješka da ih posjeti i popije čaj.

Poslušajte njihove prve pokušaje glume!

Učenici 2.a razreda za Svjetski  su se dan čitanja naglas dobro pripremili!

Naučili su izražajno čitati pjesme te su ih čitali jedni drugima.

Poslušate neke od pjesama!

objavio: Ružica Rebrović Habek   datum: 3. 2. 2021.

« Ožujak 2024 »