DAN SJEĆANJA NA HOLOKAUST - 27.1.

Usprkos svemu zlu, ja i dalje vjerujem da su ljudi uistinu dobri u svojim srcima… Tako piše Anne Frank u vrijeme progona i pogubljenja šest milijuna Židova.

Dan sjećanja na žrtve Holokausta i sprečavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je spomendan koji se diljem svijeta obilježava 27. siječnja, na dan oslobođenja Auschwitza, jednog od najzloglasnijih nacističkih logora smrti kao simbola stradanja Židova tijekom Drugoga svjetskog rata.

Pod opširnije možete posjetiti i američki Memorijalni muzej Holokausta.

POVIJEST HOLOKAUSTA - VRIJEME

1933. godine

- Nacistička stranka preuzima vlast u Njemačkoj. Adolf Hitler postaje kancelar ili njemački premijer.

- Nacisti 'privremeno' suspendiraju građanske slobode

- Nacisti su postavili prvi koncentracijski logor u Dachauu. Prvi zatvorenici su 200 komunista.

- Knjige s idejama koje se smatraju opasnima za nacistička uvjerenja spaljuju se.

1934. godine

- Hitler kombinira pozicije kancelara i predsjednika da bi postao 'Fuhrer' ili vođa Njemačke.

- Židovske novine više se ne mogu prodavati na ulici.

1935. godine

- Židovima se oduzimaju državljanstvo i druga osnovna prava.

- Nacisti pojačavaju progon političkih ljudi koji se ne slažu s njegovom filozofijom.

1936. godine

Nacisti bojkotiraju posao u vlasništvu Židova.

- Olimpijske igre održavaju se u Njemačkoj; znakovi zabrane Židovima uklanjaju se dok događaj ne završi.

- Židovi više nemaju pravo glasa

1938. godine

- Njemačke su trupe pripojile Austriju.

- Na Kristallnacht, "Noć razbijenog stakla", nacisti su terorizirali Židove u cijeloj Njemačkoj i Austriji - uhićeno je 30 000 Židova.

- Židovi moraju nositi osobne iskaznice, a židovske putovnice označene su s "J."

- Židovi više ne vode tvrtke, ne posjećuju predstave, koncerte itd .;

- sva su židovska djeca premještena u židovske škole.

- židovska poduzeća su ugašena; moraju prodati tvrtke i predati vrijednosne papire i dragulje.

- Židovi moraju predati vozačke dozvole i registracije automobila.

- Židovi moraju biti na određenim mjestima u određeno vrijeme.

1939. godine

- Njemačka preuzima Čehoslovačku i napada Poljsku.

- Drugi svjetski rat započinje dok Britanija i Francuska objavljuju rat Njemačkoj.

- Hitler naređuje da Židovi moraju poštivati policijski sat; Židovi moraju policiji predati radio stanice; Židovi moraju nositi žute Davidove zvijezde

1940. godine

- Nacisti počinju protjerivati ​​njemačke Židove u Poljsku.

- Židovi su preseljeni u geta.

- Nacisti započinju prvo masovno ubojstvo Židova u Poljskoj.

- Židovi su smješteni u koncentracijske logore.

1941. godine

- Njemačka napada Sovjetski Savez.

- Židovi diljem zapadne Europe prisiljeni su u geta.

- Židovi ne smiju napuštati svoje kuće bez odobrenja policije.

- Židovi više ne smiju koristiti javne telefone.

1942.godine

- Nacistički dužnosnici razgovaraju s vladinim dužnosnicima o "konačnom rješenju" - svom planu ubijanja svih europskih Židova.

- Židovima je zabranjeno: pretplaćivati ​​se na novine; držati pse, mačke, ptice itd ; držati električnu opremu, uključujući pisaće strojeve; vlastiti bicikli; kupovati meso, jaja ili blago; koristiti javni prijevoz; pohađati školu.

1943. godine

- Veljača: Oko 80 do 85 posto Židova koji bi umrli u Holokaustu već je ubijeno.

1944. godine

- Hitler preuzima Mađarsku i počinje deportirati 12.000 mađarskih Židova svaki dan u Auschwitz gdje su ubijeni.

1945. godine

- Hitler je poražen, a Drugi svjetski rat završava u Europi.

- Holokaust je gotov i kampovi smrti su ispražnjeni.

- Mnogi preživjeli smješteni su u ustanove za raseljene osobe.

1946. godine

- Britanija, Francuska, Sjedinjene Države i Sovjetski Savez stvorili su Međunarodni vojni sud (Sudsku skupštinu).

- U Nuremburgu, gore navedena Sudska skupština sudi nacističkim čelnicima za ratne zločine.

1947. godine

-Ujedinjeni narodi osnivaju židovsku domovinu u Palestini koju kontroliraju Britanci, a koja 1948. postaje država Izrael.

Na ovom linku možete posjetiti  američki Memorijalni muzej holokausta.

Uključuje devet različitih scena iz muzeja.  Pokriva njihov stalni postav, Holokaust , dvoranu svjedoka i dvoranu sjećanja te konzervatorski laboratorij u kojem možete vidjeti kako  čuvaju i prezentiraju povijest holokausta.

Da biste se kretali kroz obilazak:

- Koristite strelice na dnu zaslona za kretanje kroz devet različitih scena.

- Kliknite, držite i povucite ikonu da biste istražili sliku od 360 stupnjeva za svaku scenu.

- Kliknite ikonu (i) da biste saznali više o svakoj sceni i saznali više o povijesnim fotografijama i artefaktima.

objavio: Ružica Rebrović Habek   datum: 26. 1. 2021.