Gripa - Što sad?

Budući da je gripa i slične bolesti dišnog sustava zabilježena kod sve većeg broja ljudi, korisne savjete o tome kako se zaštititi od infekcija pročitajte u naputaku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na web stranici  http://www.hzjz.hr/ . Ova je stranica i dobar izvor svih potrebnih informacija o prevenciji gripe.

Naputak HZJZ-a:

Zaštita od infekcije virusom gripe i oboljenja

Pridržavati se pravila kod kihanja i kašljanja

Virus gripe bolesnik prenosi na druge osobe putem kapljica koje nastaju  prilikom kihanja i kašljanja. Najveća mogućnost zaraze je boravak u neposrednoj blizini oboljelog koji kiše i kašlje, te se putem kapljica virus može unijeti u dišni sustav osobe u bliskom kontaktu.

Stoga prilikom kihanja i kašljanja treba pokriti usta i nos maramicom (najbolje koristiti papirnate maramice koje će se odmah nakon upotrebe baciti u koš za smeće). Ukoliko nemate maramicu, tada valja kašljati i kihati u rukav (unutrašnjost lakta ili rame), a ne u ruke.

Prati ruke

S obzirom da se virus gripe može zadržati na površinama i na rukama, neophodno je često pranje ruku. Đaci i nastavnici trebaju redovito prati ruke sapunom i vodom, posebno nakon kašlja i kihanja. Posebni dezinficijensi za ruke nisu potrebni, a ako se nakon pranja koriste, poželjno je da budu na bazi alkohola. Uprava škole treba osigurati sve uvjete za pranje ruku. Ukoliko to nije učinila treba sapun i ručnik ponijeti sa sobom u školu.

Bolesnik s gripom treba ostati kod kuće

I radi vlastitog oporavka,  kao i zbog zaštite drugih učenika, nastavnika i poznanika, s gripom valja ostati kod kuće. U školu se učenik (ili nastavnik) može vratiti nakon što 24 sata nema temperaturu (a da pri tome nije uzimao lijekove za snižavanje tjelesne temperature).

Pripreme i postupci koje provodi škola kako bi najbolje zaštitila učenike i nastavnike

• Osigurati tekuću vodu, sapun i ručnike svim učenicima i nastavnicima, te omogućiti da ih kada je potrebno i koriste. Osigurati kante za smeće za papirnate maramice.
  • Redovito čistiti površine i predmete koja se najčešće dodiruju rukama (površine stolova, kvake,  tipkovnice zajedničkih računala, slavine i sl. Čišćenje se obavlja deterđentima i preparatima koji se i inače upotrebljavaju za čišćenje. Nije potrebno dodatno dezinficirati površine.
  • Edukacija i podsjećanje na pravilno postupanje kod kihanja i kašljanja.
  • Podsticanje na pravilno ponašanje prilikom kihanja i kašljanja, te na pranje ruku.
  • Poslati bolesne učenike i osoblje kući. Podsjetiti učenike, roditelje i osoblje na potrebu da ostanu kod kuće još 24 sata nakon što je pala tjelesna temperatura na normalne vrijednosti  (<38oC), bez upotrebe lijekova za snižavanje temperature.
  • Prilagoditi školska pravila činjenici da bolesni učenici trebaju ostati kod kuće (može se dogoditi da u sezoni gripe netko i dva puta ostane kod kuće zbog gripe jer će cirkulirati i pandemijska i sezonska gripa zajedno). Bolesnici s gripom ne bi trebali posjećivati zdravstvenu službu radi administrativnih stvari (na pr. ispričnica). U većini slučajeva mlada i inače zdrava osoba preboljet će gripu kod kuće, a da posjet liječniku nije niti potreban., što ovisi o dogovoru s obiteljskim liječnikom.
  • Đake i osoblje (nastavnike i dr.) sa simptomima gripe* valja odmah odvojiti od ostalih u za to posebno određen prostor, gdje će boraviti do dolaska roditelja ili nekog drugog koji će odvesti bolesnika kući, ne koristeći javni transport (u slučaju teške kliničke slike** u bolnicu). Zadužiti osobe (osobe koje su inače zadužene za brigu o bolesnima, s time da se ograniči broj takvih osoba) koje će brinuti o bolesniku do dolaska prijevoza i osigurati im osnovnu zaštitu uz upute o čuvanju od infekcije (kirurška maska).
  • Škola mora uspostaviti kontakt s epidemiologom u Službi za epidemiologiju županijskog zavoda za javno zdravstvo, kako bi se o svim postupcima dodatno konzultirali, te o većem broju oboljelih redovito izvještavali. Epidemiolog će poduzeti i dodatne mjere ukoliko to bude potrebno.

objavio: Slavenka Hinić Tešović   datum: 15. 11. 2009.

« Svibanj 2024 »