Prva pomoć

Učenici sedmih razreda vratili su se iz Novog Vinodolskog gdje su sudjelovali na osposobljavanju iz PRVE POMOĆI. Društvo su im pravile pretežito škole iz Novog Zagreba, a prijateljstva i znanje koje su tamo stekli produbljivat će i dalje.

Učenici naše škole boravili su od 23. do 25. sijačnja u Novom Vinodolskom na obuci iz Prve pomoći. Uz pratnju profesora Jospa Ferlindeša, na put prema Novom Vinodolskom krenuli su: Dorian Mikuš, Nikolina Nikolić, Klara Paljug i Kristina Brletić iz 7a razreda, zatim iz 7b Jakov Podnar i iz 7c Danijela Ružičić, Tena Cvitaš, Jelena Mamuzić, Lirie Kasolli, Aferdita Kasolli i Josipa Škornjak.

Nakon dolaska i smještaja u sobe, učenici su već poslije podne upijali znanje na predavanjima iz Prve pomoći. Predavanja su bila zanimljiva, dinamična i ispunjena praktičnim radom (u kojem su se posobno isticali naši učenici koji su za to bili pohvaljeni od strane predavača). Subota je prošla u jednakom radnom ritmu kao i petak, a najzanimljivije je bilo gledati pokazanu vježbu pružanja prve pomoći koju su nam demonstrirali predavači i njihovi suradnici.

No, nije bilo sve samo u radu i učenju. Našlo se tu i slobodnog vremena kojeg su naši učenici iskoristili za šetnju i razgledavanje kulturnih znamenitosti. Novi Vinodolski i njegova okolica obiluju vrijednim kulturnim spomenicima, od kojih je, na žalost, do danas sačuvan samo djelić tog spomeničkog blaga. Grad je najpoznatiji po Vinodolskom zakonu koji datira u davnu 1288.g., a pisan je glagoljicom na čakavštini te predstavlja jedan od najvažnijih dokumenata hrvatskog srednjovjekovnog običajnog prava. Iznad starog djela grada izdiže se crkva Sv. Filipa i Jakova čiji toranj djeluje impozantno. Posebno nam je bila zanimljiva rodna kuća braće Mažuranić. Kuća u kojoj se rodio "ban pučanin" i hrvatski književnik Ivan, njegov brat Antun (jezikoslovac), Matija (putopisac) i Vladimir-Fran (svjetski putnik i esejist).

objavio: Nenad Frouth   datum: 2. 2. 2009.

« Svibanj 2024 »