Godina čitanja 2021. u našoj školi

Sigurno već svi znate da je 2021. godina proglašena Godinom čitanja u Hrvatskoj.  Naime, Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Nalazimo se u vremenu u kojem se ne preporučuju uobičajeni načini druženja i okupljanja, no jedna od kulturnih aktivnosti koja nam je dostupna je upravo čitanje. Čitanje izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno.

Čitanje nam je važno kako bismo mogli bolje komunicirati, rješavati sukobe ili bolje razumjeti sebe i druge. Čitanjem razvijamo emocionalnu inteligenciju, toleranciju, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetniji život.

Naša se škola aktivno uključila u obilježavanje Godine čitanja. Naše aktivnosti pogledajte pod opširnije.​

Početkom 2021. godine nabavili smo mnogo novih naslova koji učenici naše škole vole čitati.

Prošle školske godine započeli smo projekt Čitalački izazov u koji su se uključili učenici od 2.- 7. razreda. Čitalački izazov ima 35 ideja za odabir štiva za čitanje, po jedan prijedlog  za svaki tjedan  školske godine. U knjižnici učenici uzimaju listić na kojem bilježe pročitane naslove. Također i pojašnjenje što je to žanr i koje su vrste žanrova kao i preporuku za neki dobar naslov.Na kraju školske godine  ubacuju ispunjene listiće čitanja u  kutiju u knjižnici.Projekt se nastavlja i u ovoj školskoj godini.

Učenici 2.a /PB,  uklučili su se u eTwinning projekt  "Uz čitanje riječi rastu"  kojim se  nastojalo razvijati naviku čitanja, poticati radost čitanja, uvoditi u čitanje, razvijati vještinu čitanja, učiti kako se odnositi prema knjizi, pobuditi interes za samostalno posuđivanje i čitanje . Aktivnosti su se provodile u sklopu organiziranog vremena. Obilježili su prigodne dane: Međunarodni dan pismenosti, Dan školske knjižnice, Dan pripovijedanja bajki – noć s Andersenom i Svjetski dan čitanja naglas.

Povodom Svjetskog dana čitanja na glas knjižničarka je u nižim razredima čitala Naopake bajke Zorana Pongršića.

Ove školske godine započeli smo projekt "Usvojimo književnika". Svaki razred od 1. - 8. raz. bira jednog književnika i do kraja školske godine čitat će njegova djela. Prigodnim plakatom prikazat će pročitano. Završna izložba svih plakata u holu škole.

Ove školske godine, uključili smo se u projekt Naša mala knjižnica koji je pokrenuo izdavač Ibis grafika. Škola je naručila knjige uz koje dolaze i kreativne knjižice koje će dobili učenici i po kojima oni samostalno rade. Učenici se u ovom projektu uključuju u razne kreativne aktivnosti. Knjižničarka će čita knjige u nastavcima u trećim razredima.

Uključili smo se i nekoliko eTwinnig projekata za poticanje čitanja. Učenici nižih razreda sudjelovati će u projektu “Tell a fairy tale in a STEM way” .

Učenici od 5. - 8. zazreda sudjelovat će u projektu "Harry Potter kreće u Hogwarts – 30 godina kasnije" koji provodimo s još tri škole u Zagrebu.

Učenici od 1.-8. razreda sudjelovat će u projektu "Pišem priču, čitam priču"  u kojoj će čitati priče učenika drugih škola i stvarati svoje priče koje će čitati ti učenici.

Učenici od 5. - 8. razreda sudjeluju i u projektu "Čitanjem do zvijezda".

Uključit ćemo se i u Nacionalni kviz za poticanje čitanja.

objavio: Ružica Rebrović Habek   datum: 17. 9. 2021.