Europski kviz o novcu

Hrvatska udruga banaka povodom Europskog tjedna novca 21. – 27. ožujka 2022.,  održala je  treći puta „Europski kviz o novcu“ (eng. European Money Quiz), online natjecanje za timove učenika od 13 do 15 godina. Na kvizu je sudjelovalo više od 100 osnovnih i srednjih škola te više od 1100 učenika iz 68 različitih gradova diljem Hrvatske.

Ove godine prijavljen je i tim naše škole sastavljen od 2 učenika: Ante Buconjića i Leona Resnera, učenika 7.a razreda, pod mentorstvom školske knjižničarke.

Kviz je održan u srijedu, 23. ožujka na nacionalnoj i europskoj razini putem internetske veze i Youtube kanala na poznatoj „Kahoot!“ platformi. Istovremeno se natječu svi prijavljeni timovi učenika. Bilo je 257 timova i naš tim osvojio je 26 mjesto. Naši učenici  pokazali su izvrsno poznavanje pojmova i koncepata iz područja financija, bankarstva, cyber sigurnosti kao i svih bitnih informacija vezanih uz uvođenje eura. ČESTITAMO!

Učenici sedmog razreda iz Osnovne škole Ivana Mažuranića iz Vinkovaca (Tomislav Harhaj, Mislav Mendeš, Anja Vukovac, Lana Božić, Ivana Andričević, Stela Bagarić, Lovro Lolić) sedmog razreda iz škole OŠ Ivana Mažuranića Vinkovci pobjednici su Europskog kviza o novcu u Hrvatskoj koji se održao putem online Kahoot! Platforme i YouTube kanala.

„U našoj školi već treću godinu imamo predmet financijske pismenosti kao izvannastavnu aktivnost. Idejni začetnik za osnivanjem aktivnosti  u tom području je naša ravnateljica Marina Markić, a projekt provodim za učenike 7. i 8. razreda. Pripremali smo se za Europski kviz o novcu i rješavali razne kvizove za vježbu, kako bi učenici imali potrebna znanja o procesu uvođenja eura i ostalim temama iz područja financija. Osim toga, pomogla su nam i znanja koja učenici stječu kroz izvannastavne aktivnosti, kao i učenje o sigurnosti na internetu na satovima informatike. Pohvaljujemo ovom prilikom i Hrvatsku udrugu banaka koja je organizirala ovo natjecanje i pripremila mnoštva materijala za učenje i vježbu. Uistinu smo ugodno iznenađeni svojim rezultatom i veselimo se što ćemo predstavljati Hrvatsku na europskoj razini“, naglasila je mentorica pobjedničkog tima, Mirjana Javor, profesorica matematike i informatike.

Drugo mjesto zauzeli su učenici prvog razreda Tehničke škole Ruđera Boškovića (Karlo Kodarić, Petar Dujmović, Marko Štancl, Borna Kolar) u Zagrebu pod mentorstvom profesorice Marije Samardžije, a treće mjesto pripalo je učenicima prvog razreda Srednje škole Ivanec, Natanu Grabaru i Damianu Milovcu, koje je za ovo natjecanje pripremio njihov profesor Davor Žukina

Dvoje predstavnika prvoplasiranog tima na nacionalnom kvizu sudjelovat će na online europskom finalnom natjecanju 10. svibnja 2022. koje organizira Europska bankovna federacija (EBF). Natjecanjem na europskom finalu imat će priliku osvojiti dvodnevni izlet u Bruxelles kao i novčanu nagradu za svoj razred.

objavio: Ružica Rebrović Habek   datum: 24. 3. 2022.